Bookmark and Share

 
 

Pokládka podlahy svépomocí, hledáme zaručené rady a tipy z internetu.

No jo, ale jak takový podklad správně připravit? Co k tomu vše potřebuji vědět? Případu, kdy si někdo řekne, že položí sám podlahu, je víc než dost. Ovšem případů, kdy to dobře dopadne, už je podstatně méně. Proč tomu tak je, když je to jednoduché. Všichni výrobci mají perfektně zpracovaný návody na pokládku, stačí jen dobře číst. A opravdu to stačí? Nejčastěji si lidi pokládají podlahy se zámkem na plovoucí způsob, které si zakoupí s cílem ušetřit. Ti odvážnější se pustí i do lepených variant. Netvrdím, že to je nemožné, má to ale své specifika a pravidla.

Proč se lidé nepouštějí do elektriky? Vždyť je to snadné, „jen“ se natahají dráty. Nebo taková tesařina, udělat si střechu za pár víkendů? Protože z toho mají přirozeně respekt a přijde jim to složité. Možná to je i o tom, že tyto řemesla nemají tak dobrý marketing, kde se dozví jak je to jednoduché.

Pojďme se na to podívat širší optikou. Většina výrobců a dovozců podlah, mají zpracované návody a videa, jak se jejich podlaha, snadno pokládá. Že by nestačilo to přečíst? Ti, kteří se rozhodli, že si položí podlahu sami, ale často hledají rady a odpovědi na sociálních sítích? Ptají se, jak vyřešit problém, který nastal. No protože na začátku se to tvářilo, že to půjde samo.

Stačí projít facebookovou skupinu „Podlahy a vše co k tomu patří“, kolik tam je takových případů. Někteří argumentují tím, že než aby jim to zkazil podlahář, tak si to zkazí sami, ale potřebují radu co s tím. Další už pokládku od „podlaháře“ měli a nepovedlo se to, tak hledají, jak to opravit svépomocí. Je otázkou, zda u nich byl opravdu podlahář anebo pokladač. Jsou v tom velké rozdíly. Poradím jeden takový poznávací detail, a na ten se zaměřte. Pokladač používá spousta akrylového a silikonového tmelu na dotažení každého „detailu“ kde tím zakryje svůj neumětel. A vrchol je použití takového tmelu na „dilataci“ dřevěných a jiných podlah namísto správných a funkčních dilatačních profilů. Například koukněte se na detail rozdílu obložení schodu od pokladače a podlaháře. U podlaháře nevidíte tmel ani silikon, vše je perfektně spasované. Neuvidíte ho ani mezi stupnicí a podstupnicí. Neuvidíte ho ani mezi lištou a schodnicemi. Prostě řemeslo. Kdežto pokladač bez tmelu ani nenastartuje auto.

Ale vrátíme se k „jednoduché“ pokládce podlah. Zapomeňte na to. Není to snadné. Téměř v každém návodu pro pokládku podlah je psáno „podklad musí splňovat základní požadavky na pevnost, tuhost, vlhkost podkladní vrstvy a rovinnost plochy. Podklad musí být soudržný, bez oddělujících se částí, bez nečistot a mastnoty. Podklad musí splňovat požadavky uvedené v tomto návodu, požadavky, které zde uvedeny nejsou, musí odpovídat platným technickým normám (např. ČSN 74 4505).

A teď si položte otázku, víte, co přesně to znamená? Anebo se jen domníváte? Je v tom velký rozdíl a všechno na tom stojí. Jedna chybná domněnka a vaše podlaha to má spočítané.  Každá zakázka, každá podlaha, každý podklad, každý byt nebo dům, i každý člověk, má jiné požadavky, nároky a potřeby. K tomu vám ale nestačí jen návod k pokládce podlahy. K tomu vám ani nestačí zaručené „dobré“ rady zdarma, které dostanete na sociálních sítích. Zde platí, každá rada zdarma drahá. Potřebujete někoho, kdo se na to přijede podívat, vyhodnotí všechny požadavky a navrhne řešení, provede celé dílo s dodáním materiálu, navrhne systém údržby a převezme za dílo záruku.

Potřebujete podlaháře, který ví, co má dělat. A to není jednoduché. Je potřeba si zjistit pár referencí, věnovat tomu trochu času, investovat do toho čas a je-li potřeba, tak i nějaké peníze, tak to je.

Vůbec nepochybuji o tom, že se to vyplatí, vždyť na každé podlaze, nám všechno stojí. Nikdo nechce, aby lednička a skříně stálý křivě, aby se nám hýbal stůl, abychom měli díry pod lištami. Chceme, aby podlaha fungovala podle našich potřeb, protože jí používáme denně. Stane se, že lidi řeknou, my to nechceme rovnat, nivelovat, zpevňovat ten podklad, dejte to na to, nám to nevadí. I mě se to stávalo a stává, že mě to řeknou. A když jsem na to přistoupil, vždy se to vrátilo jako bumerang. Proto apeluji na podlaháře, nedělejme to. Podklad je prostě základ a když se to nesrovná, žádná podložka, lepidlo, lokální tmely, silikony to už nezachrání. Ani dobrý návod k pokládce krytiny. Ten podklad je základní a nejdůležitější věc a ve všech návodech se mu věnuje nejméně prostoru. Jako by to byla samozřejmost a běžná věc. Ale bez přípravy podkladu, která může být cenově stejná i dražší, než podlaha samotná to prostě nepůjde. My to moc dobře víme. Ošidit podklad si mohou dovolit lidi, co se rozhodli položit podlahu svépomocí. Je to jejich volba, jejich podlaha, jejich vyhozené peníze. Není potřeba to v tomto případě kritizovat. Neznáme všechny okolnosti, které je k tomu vedou. Vždy je několik cest k cíli a je na každém, jakou cestu si vybere a proč.

Proto, když vidíte, jak se někdo snaží něco udělat sám, třeba i ušetřit, a zeptá se jak na to, máte dvě správné možnosti. Poradit anebo nechat být. Není třeba nikoho trestat hejty, pravděpodobně na to přijde dříve nebo později sám. Několikrát jsem se přesvědčil i sám na sobě, že zkušenosti jsou nepřenositelné. Každý si tím musí projít sám. Dříve nebo později na to všichni přijdeme, že každý, když budeme dělat to co umíme, může být postaráno skoro o všechny.



Vytvořeno: 9.1.2023  -   1786 zobrazení  


 
   

VIDEOPODLAHY.cz

 
 
|   © 2013  PROFIN-PODLAHY.cz   | info@profin-podlahy.cz
| Webdesign: Dušan Sedlačík, postaveno na redakčním systému WebBoss | www.webboss.cz |